O autorze
Ekspert z zakresu pozyskiwania, zarządzania i rozliczania projektów unijnych. Autorka szeregu konferencji z zakresu optymalizacji projektu, prelegentka szkoleń i webinariów. Brała udział w komisjach oceny projektu. W trakcie kariery pozyskała ponad 250 milionów dofinansowania dla ponad czterdziestu przedsiębiorców.

Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w budowaniu strategii rozwoju firm opartych o wykorzystanie środków zewnętrznych. Magister ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Obecnie jest „wolnym strzelcem”.

Od ponad 15 lat pomaga przedsiębiorcom realizować ich „biznesowe projekty marzeń”. Ocenia ryzyko inwestycji, opracowuję strategię działania, oceniam szanse powodzenia przedsięwzięcia. Obecnie pracuję nad projektami B+R oraz wdrażaniem innowacji.

Dotacja. Przedmiot pożądania. Święty Grall przedsiębiorców.

pexels.com
Co zrobić by ubieganie się o dotacje było bardziej efektywne i jak nie „spalić” projektu zanim on powstanie?

Koncepcja w pozyskiwania dotacji to „słowo klucz” i jeden z podstawowych czynników sukcesu.

Dotacje są dla tych, którzy dobrze się do tego przygotują. Dlatego najpierw trzeba sprawdzić obszary działalności, które są obecnie wspierane. Każdy wspierany projekt musi wpisywać się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje http://krajoweinteligentnespecjalizacje.pl/
lub Regionalne Inteligentne Specjalizacje dla danego województwa http://inteligentnespecjalizacje.pl/ .

Studiując kolejne specjalizacje zastanówcie się, czy wasze plany inwestycyjne są zgodne
z którąś z wymienionych dziedzin. To pojęcia bardzo szerokie i każdy może znaleźć coś dla siebie.

Przykład: mały punkt gastronomiczny chce wymienić sprzęt do pakowania żywności.

Pierwszą rzeczą, którą w takim przypadku należy zrobić, to sprawdzić, czy taki plan jest zgodny z KIS-em? Aby taką wiedzę pozyskać trzeba zerknąć do KIS 5 Żywność Wysokiej Jakości. Kolejnym krokiem powinno być dokładne zapoznanie się z działem nr II. PRZETWÓRSTWO ŻYWNOŚCI.

W uszczegółowieniu tego punktu można odnaleźć takie informacje jak ta, że produkcja żywności wysokiej jakości uwzględnia na przykład: „doskonalenie istniejących oraz wprowadzanie nowych, innowacyjnych technologii produkcji przetwórstwa żywności, lub działania zmierzające do minimalizacji stopnia przetworzenia żywności oraz możliwie pełnego zachowania składników odżywczych i korzystnych substancji bioaktywnych”.


Jeśli więc wymiana pakowarki jest wymianą na pakowanie próżniowe, lub próżniowe wypełniane gazem – projekt jak najbardziej wpisuje się w KIS.

Zanim jednak zaczniecie przygotowywać wymagane dokumenty zastanówcie się nad tym, co oprócz „core” wymiany sprzętu może Wam dać taki projekt. Może dzięki wprowadzonym zmianom Wasz produkt będzie lepszy? Może wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań ma pozytywny wpływ na środowisko (mniejsze zużycie wody, prądu, mniej odpadów)?
A może projekt pozytywnie wpływa na zasadę równości szans? Chociażby poszerzenie oferty o opcję dowozów do klienta daje możliwość zamawiania jedzenia osobom niepełnosprawnym?
Znajdźcie odpowiedzi na takie pytania, bo pomoże to opracować podstawowe parametry projektu. Określić wskaźniki.

Czas to szalenie istotny czynnik przygotowania się do pozyskania dofinansowania.
Nie oszukujcie się. Nie da się dobrze przygotować dokumentacji aplikacyjnej w tydzień.
Jeśli zależy Wam, aby projekt został dobrze oceniony, to musicie mieć czas na jego przygotowanie. Ile? Moim zdaniem około 2 miesięcy.

Przygotowanie do aplikowania to czas około miesiąca do dwóch, w zależności od stopnia skomplikowania projektu, niezbędnych do uzyskania załączników i poziomu współpracy.
Na początku drogi po dotacje warto sprawdzić i potwierdzić ile czasu upłynie od złożenie dokumentów do ogłoszenia listy projektów, które konkretną dotację otrzymają.
Z doświadczenia wiem, że od złożenia projektu do oceny formalnej i merytorycznej mija od dwóch miesięcy do poł roku. Następnie należy doliczyć czas oczekiwania na podpisanie umowy o dotację. Często od pomysłu do podpisania umowy mija pół roku do dziewięciu miesięcy. Dotacja jest więc pomocą dla przedsięwzięć przemyślanych, z których nie zrezygnujecie po kilku miesiącach. Dotacja ma stanowić „zastrzyk” nie tylko gotówki, ale również energii do rozwoju Waszej firmy. Warto przy tym pamiętać, że dotacja stanowi jedyne nieopodatkowane źródło przychodu w Polsce.

Zaangażowanie w tworzenie projektu. Pozyskiwanie dotacji to nie wypełnianie formularzy aplikacyjnych, to koncepcyjne budowanie całego projektu, który będzie realizowany przez kilka miesięcy do kilku lat. Warto, więc przemyśleć gdzie chcecie widzieć siebie i Waszą firmę za kilka lat? Czy po kilku latach nadal na rynku będzie popyt na Wasze usługi/produkty? Czy będziecie w stanie utrzymać zadeklarowane przez siebie wskaźniki w okresie trwania projektu (czas od 3 do 5 lat od daty zakończenia realizacji projektu), oraz jak kształtuje się płynność finansowa Wasza i Waszego przedsiębiorstwa, gdzie jest największe ryzyko?

Przeanalizowanie powyższych obszarów z pewnością przyczyni się do skuteczniejszego ubiegania się o dotację. Powodzenia!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...